BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

(Anti)piratavimo problemų diskusija

Šiandien ir man teko sudalyvauti ELSA organizuotoje konferencijoje „Internetinis piratavimas – problemos, sprendimo būdai“. Skelbime buvo rašoma, kad bus karšta. O karšta tikrai buvo… tiesiogine prasme - susirinko gal pusšimtis žmonių, kurie tai atidarinėjo, tai uždarinėjo langus:) Na o pati diskusija tokia karšta nebuvo, konferencijos vedėjui žurnalistui Audriui Antanaičiui botagu mojuot neteko, gesintuvo irgi neprireikė. Kultūringai diskutavo ir piratai, ir antipiratai, ir neutralioji pusė.

konferencijos vedėjas Audrys Antanaitis

konferencijos vedėjas Audrys Antanaitis

Diskusijos eigos ir turinio neperrašinėsiu, apie tai jau rodosi straipsniai ir įrašai: lrytas tv, Džiugas Paršonis @ Nežinau.lt, Artūras Rumiancevas @ Games.lt. Kaip jau minėjau, buvo lyg ir trys pusės: „piratai”, antipiratai ir neutralieji.

 
 

„Piratais” vadinu linkomanijos savininką Kęstą Ermaną ir tylius jo šalininkus konferencijų salėje. Antipiratai, tai LATGA-A ir LANVA atstovai. Neutralieji, tai Džiugas @ Nežinau.lt, Artūras Rumiancevas @ Games.lt, teisininkas Stasys Drazdauskas. O neutralieji todėl, kad mato problemas ten, kur jų yra - o jų yra abiejose pusėse.

Kęstas Ermanas, Džiugas Paršonis, Artūras Rumiancevas

Kęstas Ermanas, Džiugas Paršonis, Artūras Rumiancevas

Vytas Simanavičius, Andrius Iškauskas

Vytas Simanavičius LANVA, Andrius Iškauskas LANVA Teisininkas

Su piratų puse viskas aišku - linkomanijoje akivaizdžiai vyksta piratavimas ir niekam tai ne paslaptis. Bet kol teismas nieko neįrodė, tol nėra kaltų. Kitoje fronto pusėje stovi LATGA-A ir LANVA. LANVA atstovauja įmonių grupei, kuri suinteresuota savo autorinių teisių gynimu, ką ir stengiasi padaryti. Tačiau pati problema iš šaknų yra žymiai globalesnė.

Marius Kuzminas LATGA-A

Marius Kuzminas LATGA-A

Baudžiant platintojus, uždarinėjant torrent trackerius problema bus išspręsta tik dalinai. Mano subjektyvia nuomone, trūksta dar vienos pusės, kuri būtų suinteresuota teisinės bazės sukūrimu torrent trackerių legalizavimui ir apmokestinimui. Ir A.Išausko pateikti piratavimo sugretinimai su narkotikų pardavinėjimu nėra teisingi, kaip sakė kažkas iš salės - “Nuo linkomanijos nieks nemirė”, kitas palyginimas - kūrynys ir butas “Kaip jūs nenorite, kad kas nors naudotųsi jūsų butu jums už tai nesumokant, taip ir autorius nenori, kad jo kūriniu naudotųsi nemokamai”. Andriau, jei mano būtą galėtumėt nukopijuoti per 3 minutes ir pasistatyti savo sklype - prašau.

Iš esmės torentai yra tik vienas iš daugelio alternatyvių būdų keistis failais. Žiūrint grubiai ir pamirštant savo studijuojamą dalyką galiu teigti, kad iTunes veikia tokiu pat principu, skirtumas tas, kad iTunes vartotojai perka kūrinius. Kaip dar vieną palyginimą pateiksiu radijo stotis ir televizijas. Už transiliuojamus kūrinius radijas ir televizija turi sumokėti. Kodėl to negali padaryti linkomanija? Nedaro aišku dėl to, kad nenori dalintis gaunamų pinigų. Ir to nepadarys, kol nebus nubausti.

Vytas Simanavičius

Vytas Simanavičius

Tačiau, kaip paaiškėjo šiandien, yra didelė dalis vartotojų, kurie pasiryžę už dabar nelegaliai siunčiamus kūrinius sumokėti, jei kaina būtų šiek tiek mažesnė, o įsigyjimo būdas patogesnis. O kaip po konferencijos pasakė Saulius: “Aš nenoriu mokėt kažkokiai leidybinei kompanijai už muziką, kurią ji nusipirko ir dabar perpardavinėja, aš noriu mokėt kūrinio autoriui tiesiogiai, nes jo sukurta muzika man patinka. Ir nesąmonė, kad muzikantai iš parduodamų CD valgo duoną, duoną jie valgo iš koncertų”.

Labai teisingai sakė ir Džiugas - be auditorijos kūrinys yra niekas. Klysta čia autoriai, kurie prašo už savo kūrinius per daug. Piratų buvo visada ir bus, bet visada bus ir ta auditorijos dalis, kuri pasiryžusi sumokėti. Tad kol LAVA su LATGA gaudys piratus, belieka autoriui surasti būdą, kaip pasiekti tą mokiąją auditorijos dalį ir pragyventi iš jos. Kol situacija tokia - uždirbs tik išradingi ir naujovėms neabejingi autoriai.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (23)

andrius2009-11-19 09:29

“Aš nenoriu mokėt kažkokiai leidybinei kompanijai už muziką, kurią ji nusipirko ir dabar perpardavinėja, aš noriu mokėt kūrinio autoriui tiesiogiai, nes jo sukurta muzika man patinka. Ir nesąmonė, kad muzikantai iš parduodamų CD valgo duoną, duoną jie valgo iš koncertų”

neveikia taip muzikos industrija. be prodiuserių, įrašo gamintojų, platintojų ir kitų nebūtų nei Robio Viljamso, nei Suzan Boil.

saulius2009-11-19 10:04

nu bet galėjau juk nusipirkt radiohead - in rainbows sumokėdamas tiesiai kūrėjui (na ir kažkiek nedaug jų hostintojui)? gogo read http://tinyurl.com/yptflm . aišku, kiek kebliau tą įgyvendinti nežinomiems atlikėjams, bet, matyt, melas būtų sakyti, kad neįmanoma.

andrius2009-11-19 13:00

aha, bet kiek buvo investuota į Radiohead iki tol, kol jie galėjo sau leisti spjauti į tarpininkus? Pradedanti grupė to tikrai negali.

Rimas2009-11-19 15:54

Andriui: ok, investicijos investicijomis, bet realybė yra tokia - daugiau ar mažiau piratauja ~100% Lietuvos. Ką siūlai? Sukišt visus už grotų? Kas tada klausys tavo grupių į kurias tiek investuota? Ir teisingai pasakei neveikia taip “muzikos industrija”. T.y. fabrikas. O žmonės išrado, kaip tą fabriką išmest į šiukšlių dėžę panaudojant p2p. Atsirado galimybė nebe “gaminti” muziką. O kurti. Atsirado galimybė rinktis. O ne klausyti vien tai, ką bruka sumanūs prodiuseriai ir marketologai. Ar dėl to, kad Robis Viljamsas yra labiau “prastumtas”, jis vertingesnis už kaimo muzikantą Joną, kuris yra pvz. jonikos virtuozas? Taip, vertingesnis. Kuo vertingesnis? Tuo, kad uždirba pinigėlius visai krūvai prisiplakėlių ir niekdarių. Ar pasaulis numirtų nežinodamas Robio Viljamso? Tikrai ne. Iš to seka išvada - muzikos ir programinės įrangos industrija nėra pirmo būtinumo prekė, kuri bando nuplėšti nuo savo vartotojų (kurie galėtų nevartoti ir nenumirtų) daugiau negu jai priklauso ir daugiau negu vartotojas sutinka už tai mokėti. Ir dar sugeba apkaltinti varotoją, kad jis nesutinka mokėti vienpusiškai pasiūlytą kainą. Iš šio susireikšminimo ir piratavimas, ponai ir ponios - kaip atsakas į vienpusišką, lobistinį, aiškiai išpūstą verslo modelį.

dziulius2009-11-19 16:05

O va čia manau suveiktų paprastas dalykas: Paleidi kelias dainas nemokamai (jei pasiseks iš žmonių, kuriems tavo muzika patiks gausi pinigų). Jei tavo dainos geros, tu tapsi žinomas ir už sekančias dainas jau galėsi lupt $, jei tavo dainos prastos (pvz kaip dauguma dabartinio lietuviško popso) tai nieks jų neims ir nemokamai.

medwezys2009-11-19 16:53

Rimai, už grotų nekiš nieko, baudų duos. O jei tas baudų skyrimo aparatas efektyvus bus, tai ilgainiui žmonės supras, kad pirkt yra pigiau, nei vogt.

Mindaugas2009-11-19 18:34

dauguma žmonių nesupras, kad pigiau pirkt nei vogt, taip galvos tik pasiturintys, kurių dauguma ir taip kažkiek perka. Tuo tarpu nepasiturintys, kurie negali skirt papildomų lėšų muzikos ar programinės įrangos įsigijimui, ieškos kitų būdų pavogt arba nemokamų atitikmenų, o kalbant apie programinę įrangą, nuo to kūrėjams tik blogiau. Kol kas dauguma open source atitikmenų nusileidžia mokamoms programoms, nes dažnai nevisai suderinami formatai, gerokai mažiau papildymų. Bet, žinoma, jei jau visai riesta būtų, tektų pereit prie open cource. Truputį skaičių iš “lempos” kaip įsivaizduoju situaciją Lietuvoje:)) : 85% vartotojų pereina ant open source; 10% naudojasi pasenusia programine įranga; 3% (įmonės) taip pat pereina prie open source - kam mokėt pinigus, kai gali naudotis nemokamai, juolab, kai dauguma klientų naudojasi tuo pačiu; 2% (įmonės) toliau perka programinę įrangą, nes sudėtinga peruorientuot senesnius darbuotojus, open source neprestižas, turi nemažus pelnus ir gali sau tai leist.
Taigi, mano akimis tokia griežta kontrolė duotų neigiamą efektą kompanijom parduodančioms produktą - kam atiduoti Nr1 statusą pagal naudojimą, tuo pačiu ir klientus kažkam, kas identišką produktą duoda nemokamai?
Pateikiu kelias kainas kaip pavyzdį. Nežinau nei vieno fizinio asmens, kuris pirktų programinę įrangą, kurios kaina siekia vos ne metinį lietuvio atlyginimą:))
Adobe Photoshop CS4 Extended $999
Autocad Architecture 2010 $5,590.00
Archicad 13 $4,250.00
3d max 2010 $3,495.00

O kalbant apie muziką, tai paliksim tamsuolių tauta:)), kuri klauso niekam tikusio primityvaus šlamšto, kurį bruka radijas ir televizija. Be to, dauguma įdomesnių koncertų sutrauktų gerokai mažesnę klausytojų auditoriją, jei tie patys klausytojai nebūtų išgirdę tų atlikėjų pirataudami.

O dabar kraštutinumai! Siūlau visiem važiuot gyvent į Sibirą arba šiaip į kalnus pas meškas:D. Kad ten išgyvent nereiks investuot į programinę įrangą, o muziką atstos genys, daužantis galvą į medį, ir rujojantis vilkas! Ot šviesuoliai būsim :D

medwezys2009-11-19 18:48

Arba jei baus už siuntimą, grįšim į laikus, kai flopikais dalinomės programas. Šįkart keisimės kompaktais. Įkepę į pyragus nešim viens kitam į namus. Bus proga bendraut kaip žmonės akis į akį, o ne skaipu :D
Taip, su softu yra sunkiau. Gerai, jei koks microsoftas studentams duoda licenzijas nemokamai, bet ką daryt pvz jaunam moksleiviui, kuris nori autocadą patampyt? eit į mokykos informatikos kabinetą, nes mokyklai švietimo ministerija padovanojo vieną autokado licenziją? Ir neužaugs potencialiai geras architektas, nes į mokykloj per naktį nesėdėsi juk.
Čia aišku visai įtikinamų pasiteisinimų galima progalvot, bet kita vertus, bent jau muziką įpirkt galėtumėm, bet to nedarom kažkodėl. Verta paskaityt Artūro nuomonę http://www.dievorezimas.lt/2009/11/17/piratavimas-atleiskit-bet-as-netikiu/

Rimas2009-11-19 21:04

to medwezys pastebėjimai:
1) o jeigu neturiu iš ko baudos susimokėt? gal tada vis tik įkiš?
2) faktas - vogt šiuo metu yra pigiau. net jei vieną žmogų ir nubaus. jei skaitėte komentarus po paskutinėmis žiniomis žmonės netgi linkę baudoms susimesti. badų skyrimo aparato efektyvumo, žvelgdamas į pasaulinę praktiką, aš bent jau artimiausiu metu nematau. aš matau višikai priešingą tendenciją - žmonės nenori būti vadinami piratais, norėdami atsverti lobistus jie jie buriasi į partijas ir sako savo nuomonę teisėtais būdais.

medwezys2009-11-19 21:32

Rimai, bet juk reikia pripažint, kad tai yra blogai. Įsivaizduok, jei tu būtum programuotojas ir kurtum programinę įrangą, o jos naudotojai mielaiu mokės baudas, nei pelnytą atlyginimą tau už sunkų darbą. Paskaityk Artūro nuomonę, aukščiau linkas.

Mindaugas2009-11-19 21:58

Nelabai sužavėjo straipsnis, visų pirma - dėl stiliaus (daug teksto, mažai informacijos, ko pasekoje tenka skaityti prabėgom, kas trečią sakinį), antra - dėl išdėstytos kategoriškos nuomonės. Šita kapeika turi dvi puses, ir žiūrėti vien į herbą nereikia:).

“Negali būti tokių diskusijų. Piratavimas absoliučiai visais atvejais yra blogai. Ir taškas.”

Aš tai sakyčiau, kad piratavimas nėra nei gerai nei blogai, priklausomai nuo turinio, masto ir galutinio rezultato. Ir daugtaškis.

“Kodėl aš sudėjęs visus jo tekstus į kitą portalą, geriausiu atveju būčiau išvadintas necenzūriniais žodžiais, o šiaip gal net ir teismą nutemptų. Ypač jei sužinotu, kad aš iš to dar ir uždirbu”

Čia negali nesutikt, kad toks veiksmas teksto autoriaus atžvilgiu būtų be abejonės nesąžiningas. Bet.. kodėl straipsnio autorius autorystės nusavinimą čia prilygina kopijai nurodant tikrą autorystę? Čia visiškai skirtingos problemos sukištos į vieną lygmenį.

“Piratavimas nelavina žmonių, nemoko jų rinktis ar mąstyti. Nes siurbiama viskas iš eilės”
“Skaitmeninės pramogos vartojamos kaip greitas maistas, ryjant, atrajojant, nesusimąstant ir neįvertinant to ką ėdi”

Taip pat neįvertinamas “ėdesys” nusipirkus olialia kalendorių ar minedo kompaktą. Bet pala pala, pinigai tai sumokėti, reiškia viskas tvarkoj, valgoma! Čia ne iš piratavimo kylanti problema, o iš nusistovėjusių vertybių, žiniasklaidos, dominuojančios medijos, arba kitaip sakant - popkultūros. Ir nuo kada prieinamas didelis informacijos kiekis žmogaus neugdo ir neskatina mąstyti? Vieni tą informaciją tiesiog ryja, nes nėr ką veikt, o kiti - sukramto, suvirškina ir pasimoko.

“O reziumuoti norėčiau pastebėjimu, kad keletą dešimtmečių komunizmą griovęs pasaulis, vėl imasi jį statyti”

Čia tai labiau lyrinis nukrypimas nei argumentas. Ne pats tiksliausias palyginimas

Žodžiu, kaip ir minėjau - kapeika su dvejomis pusėmis, briauna ir lydinio sudėtimi. Vieniem piratavimas = vagystė arba ėdesys, kitiem = nemokama reklama arba galimybė tobulėti, o tretiem - dar vienas būdas papildyti laikraščio puslapius arba kurti organizacijas ir vaidinti geriečius teisiant kitus.

Mindaugas2009-11-19 22:59

Tadai, tas programuotojas turi daug būdų kaip gauti pelną iš savo atlikto sunkaus darbo.
Vienas iš būdų - sukurti programą, visaip kaip ginti nuo piratų, parduoti šimtui žmonių, gauti truputį pelno ir mažai atsiliepimų, vis tik vartotojų nedaug. Programa privalo būtį labai kokybiška ir neturėti analogų, kitaip potencialus klientas pasirinks pigesnį ir laiko patikrintą konkurento produktą:)
Visiškai priešingas būdas - sukurti programą, susikurti patrauklų puslapį ir dar patrauklesnį prekinį ženklą. Dalinti savo programą nemokamai - turėti daug vartotojų; gal būt kurti pigius pluginus - gauti šiek tiek pelno, aišku didžioji dalis bus nupiratauta, bet su sąlyga, kad kaina nedidelė, o vartotojų nemažai - pelno vistiek galima tikėtis; nemažas puslapio lankomumas - reklama taip pat neša šiek tiek pelno; gauni daug atsiliepimų ir pageidavimų, ko pasekoje programa tobulėja, tuo pačiu plečiasi vartotojų ratas ir pasaka be galo, arba su greitu galu, jei programa siauram vartotojų ratui, prastas pateikimas arba šiaip nevykęs produktas:)

medwezys2009-11-19 23:25

Minde, mano nuomonė sutampa - reikia apmiršt senovišką rinką ir pirkėją papirkt kokybišku produktu, bet savo pavyzdžiu norėjau apeliuot į moralę. Juk negali kaltint kūrėjo, kad jis neišradingai savo prekę pardavinėja. Vistiek mes vogiam, čia faktas :)

nu2009-11-19 23:47

Jeigu tu geras programeris, tai kuri gerą programinę įrangą, jei tu ją gera padarai, tai iš to vistiek uždirbi tiek, kad tau nerūpi, ar ją, kas nulaužinėja ar ne, nes tu ties kiekvienu updeitu gali keist apsaugas ir t.t ir atsibos tą tavo įranga laužyt, kitas reikalas yra, jei tu prašai kosminių pinigų už savo darbą, pvz.: aš noriu programint su C#, kolkas geriausias softas tam skirtas, mano nuomone, yra Visual studio PRO(pabrėžiu pro, o ne express edition), tai man dabar eit ir nusipirkt ją už 6, ar tai 8k lt, kai aš uždirbu tik 2,5k? ir aš ją noriu naudot saviems tikslams. Nu apsurdas,juk, pripažinkit. Suprantu, kai vokietijoj studentams legali Vista kainuoja 10E. Tai už tiek ir aš įsigyčiau tą varganą CD, kitu atveju nematau prasmės mokėt tokius pinigus, juk, vistiek po metų išeis nauji windows’ai ar dar belekas naujo, ir tipo vėl iš naujo mokėsi? Juk updeito iš xp į vista ar windows 7 neatsisųsi. Be to, čia dėl tų windows 7, microsofte gali atsisiųst juos kada tik nori, tai koks čia nelegalus platinimas, ta versija,juk, kažkuri ten dar ne pardavimui skirta buvo kiek žinau, taip kad čia joks ne nusikaltimas iš interneto kažką atsisiųst ar pasidalint, vat jei būtų įrodyta, kad ji nulaužta ir panašiai ir, kad tai atliko, tas žmogus ir platino, tada sutikčiau, jog tai nusikaltimas, be to aš angliškai moku tik DOWNLOAD, tai aš jau esu vagis?

Mindaugas2009-11-19 23:48

Aš tai sakyčiau taip: jei nemoki parduot - sumokėk, kad kitas parduotų, ne tik kad gausi pelną, bet dar ir papildomą darbo vietą sukursi :D. Jei drožinėji šaukštus, tai paimk ir nunešk į turgų, jei pačiam sarmata - sumokėk kam nesarmata. Taigi, godumu arba neveiklumu kaltint vis tik galima manau:)). O dėl vagimo, tai aišku, kad vagiam, reikia pripažint, bet šitas vogimas kitokio pobūdžio, nereikia jo lygint su pensijos išmušimu, turto prievartavimu, ar nekaltybės atėmimu ir įžvelginėt tame komunizmo užuomazgas:))). Susikūrus sistema tokia, naudinga ir vagiui, dažnai ir apvogtajam, o ypač naudinga LANVAi:))

Rimas2009-11-20 00:40

Medweziau, “bet juk reikia pripažint, kad tai yra blogai”. Kam blogai? Esminis klausimas :) Ar tikrai blogai kūrėjui? Kiek aš žinau - ne. Blogai autorinių teisių turėtojui, kas anaiptol nereiškia kūrėjo. Kuom autoriui blogai? Kuris autorius negavo savo atlyginimo ir nuskurdo nuo to, kad jo programą kažkas nulaužė? Ar gal kažkuris muzikantas mirė iš bado, kad jo dainas kažkas parsisiuntė? Gal turite pavyzdžių? Ko man asmeniškai gaila, tai žmonių, kuriem leidėjai ir platintojai pudruoja smegenis. Bilo Geitso gyvenimą galima būtų sulyginti su badaujančių vaikų Afrikoje (kuriuos jis kartais ir šelpia) gyvenimu pagal jūsų logiką. Neskaičiau viso jūsų nurodyto straipsnio, tik permečiau akimis, nes: autoriui kartojant vieną ir tą pačia frazę “Aš netikiu”, jo argumentai nuo to svaresni netampa; visos mintys šia tema jau išsakytos, nieko naujo; autorius gali papasakoti apie “sunkų programuotojo darbą” pono Bilo šelpiamiems vaikams Afrikoje. Ir vis tik vieną įdomią mintį aš atradau pono Mindaugo komentaruose (gaila, bet dėl daugybės teksto nepastebėjau jos jūsų nurodytame straipsnyje): “O reziumuoti norėčiau pastebėjimu, kad keletą dešimtmečių komunizmą griovęs pasaulis, vėl imasi jį statyti”. Leiskite paklausti - o ar tai blogiausia, kas gali nutikti? :) Open source jau skverbiasi į realų pasaulį - tai jau ir bandymai projektuoti namus, bei automobilius. Kas toliau? Pamatysim :)

Sharpe2009-11-20 02:28

Gal galit man paaiškinti ši tą. Nuo 1990 iki 2004 m., kai įsigijau PC, neturėjau nė vieno nelegalaus kūrinio. BET per tuos keturiolika metų kine buvau 2 kartus, nebuvau matęs nė vieno filmo skaitmeniniu formatu, muziką dažniausia klausydavau per radiją, filmus žiaurėdavau per nemokama TV, apie normalesnius kūrinius ar geimus pasvajodavau ir praeidavo. Visa tai todėl kad neišnešdavo šeimos biudžetas. Taigi, pirmas klausimas:
Kiek autorių teisių savininkai gavo pajamų mano nepiratavimo laikotarpiu?
Jau gerus penkis metus nelegaliai pumpuoju filmus, muziką, programas iš neto. Iš viso per ta laiką mano skaičiavimais parsipūtė apie 3 TB įv. kūrinių savo reikmėms. Taigi, antras klausimas:
Jei nebūčiau atsisiuntęs tų kūrinių, kiek iš jų būčiau tikrai pirkęs?
Galiu prisiekti, nė šimtosios dalies iš tų 3TB. Kodel? Vėlgi biudžetas, be to ne už viską verta mokėti. Taigi, trečias klausimas:
Jei to, ką atsisiunčiau tikrai nebūčiau pirkęs, tai kokį nuostolį patyrė autorių ir gretutinių teisių turėtojai? Kiek jie neteko dėl to, jog aš pažiūrėjau jų kūrinius, pvz. filmus, pasakiau – “ne ačiū, DVD tikrai nepirksiu” ir ištryniau. Kiek jie dėl mano tokio poelgio patyrė nuostolių? Ko jie nori? ar kad žmonės pirktų jų kūrinius, ar tik kad jų nenaudotų be leidimo? Taip, jie gali su savo kūriniais elgtis kaip nori, gali juos net sukurti bet neplatinti, o tik patys naudotis, teisiškai jie teisūs 101 proc. Tačiau yra dar ir kita, moralinė reikalo pusė. Girdėjau, batų parduotuvė “Danija” batus, kurių neišparduoda, sudegina, bet neatiduoda vargšams. Kad nenukentėtų gamintojų prekių ženklų reputacija. Teisiškai jie tokią teisę turi. O kaip su etika? NESIEKIU niekaip pateisinti piratavimo, ypač programinės įrangos, kuris tik dar labiau populiarina M$ & CO gaminamą chlamą, bet jau ATSIBODO ta verslo lobistų varoma propaganda apie “negautą pelna” ir “smukdomą ekonomiką”. Ir paskutinis klausimas:
JEI aš gimiau bananų respublikoje, kurioje didžioji dalis gyventojų svajoja emigruoti, algos dukart mažesnės už vakarų ES bedarbio pašalpas, o virš 300 000 neturi darbo, tai ar aš tikrai turiu laukti 20, 30 ar 50 metų, kol GAL pakils ekonomika ir GAL turėsiu tokias pajamas kad galėsiu be vargo nusipirkt patinkamą BluRay diską, jei… jis dar nebus atgyvenęs. Man niekaip iš galvos neišeina žodžiai, kuriuos pasakė Octave Parango, marketingo vadybininkas ir prancūzų filmo/knygos “0,99 francs” (žiūrėjau legaliai :))pagrindinis personažas: “Kai jūs galiausiai sutaupysite tiek pinigų, kad galėtumėte įsigyti savo svajonių automobilį, aš pasistengsiu, jog jis taptų nebemadingas”.

medwezys2009-11-20 08:44

Daug prikalbėjot, ir visur yra tiesos. Dėl muzikos ir filmų - manau tikrai išsispręstų problema padarius legalų p2p tinklą su abonentiniu mokesčiu, kuris nebūtų kosminis. Klausimas tik toks - ar Lietuviams priimtina kaina atpirktų tos kainos surinkimo išlaidas?
Kalbant apie etinę pusę irgi keblu, nes sunku surast palyginimą, nuo kurio palengvėtų. Teisie čia nesiremsiu, nes mano nuomone ji konkrečiam reikalui pasenus ir nelabai tinkama.
Galvojau apie maximą, kurioje nėra kamerų ir apsauginių, o kainos triskart didesnės, nei mums atrodo būtų verta. Ar tada taip pat lengva sąžine vogtume? ne. Nes maxima neturi klonavimo aparato, kuris iš vienos prekės beveik nemokamai prištampuoja šimtus. Čia ir vėl tenka grįžt man prie mano radijos ir tv pavyzdžio, nes p2p tinklų neuždarysi, jie kaip partizanų radijas. Belieka legalizuot ir apmokestint. Aš visai sutikčiau mokėt nelabai didelį abonentinį mokestį, naudojantis kokiu, tarkim http://www.torent.lietuva.lt :D
Gal kas turit geresnį pavyzdį su kuo palygint torentus?

medwezys2009-11-20 09:08

beje, dėl to, kad autorius nenubiednėja, jei kas atisiunčia jo kūrinio kopiją. Taip, nenubiednėja, bet torent trackerių savininkai nuo to praturtėja labiau, nei patys autoriai.

Rimas2009-11-20 13:03

Medweziau, pagaliau kalbi tiesą :) trakerių savininkai daro bizniuką, o muzikos, filmų ir programų industrija negali to paties padaryti :) kodėl? todėl, kad per didelis biznis važiuotų žemyn. daug žmonių netektų pajamų, kurias įpratę gauti. ir tai toli gražu nebūtų autoriai.

medwezys2009-11-26 12:14

vava, matyt Didžiulis paskaitė visų blogus piratine tematika arba aplenkė mus visus :)
http://pravda.lt/twnkl_albumas

Aivaras Averjanovas2010-03-21 23:52

as manyciau, kad torentai turi geraja puse. nes cia, bananu salyje - Mango yra laikomi “legenda” (kaip skaiciau vieno straipsnio antrasteje, “legendos atsisveikinimo koncertas”)… ka man daryti? savo megstamu altikeju CD siustis per Amazon?.. nes mano megstami toli grazu ne viljamsai, ne dziaksonai ir ne lady gaga :-) jauciu alergija popsui, kuriame si salis skesta…

nieko kito nelieka tik torentai. as pritariu mintims, kurios buna riperiu nfo failuose: “support the artist, you love. u like it, u buy it” ir t.t. tik zinoma, jei yra is ko buyinti visa stuffa, kurio nori… ;-) o jei tu turi 10 metu taupyt, kad savo softa isigytumei, tai apie koki nevogima galima sneketi?.. okej, yra open source sakysit. bet ne visa gelezis deja dar ten veikia. ne visam softui deja dar yra pakaitalai…

nesakau, kad vogti yra gerai. bet as manau, kad torentai yra puikus variantas tokiai situacijai, kuria noriu nupiesti: tarkim, visi turim pinigu. isgirstu is draugo, kad vo, Metallica yra tokia grupe, paklausyk, jie kruti… tai ka, man dabar eit ir pirkt visa diskografija? o jei man nepatiks? juk skonio reikalas… imi is torentu, persisiuntei, patiko - nusipirkai originala, nepatiko istrynei nafig…

Vingiu LATGA2010-04-29 15:39

Noriu prisistatyti .

Esu LATGA is tinginiu Vingiu gimines :).

Na dar esu privatus monopolistas puciantis migla i akis visiems vartotojams, del autoriniu teisiu ginimo.

Pats sau pasitvirtinu ikainius ir tarifus, tada visus apmokestinu (na aisku prastumdamas viena kita poistatimini akteli)

Galiu pasidaryti patirtimi, kaip daryti “lietuviska” versla.

1. Jei kepejas perka pas ukininka miltus, tai jam (t.y. gamintojui ukininkui ) ir sumoka uz miltus - padariau taip, kad ir as gaunu savo dali :) taip sakant apmokestinu 1-a karta
2. Kai kepejas iskeba bandele (t.y. savo produkta pagamina) ir parduoda - tai as dar karta pasiimu autoriaus atlygi uz miltus na ir beabejo pacia bandele apmokestinu 2-a karta

Tiesa dar pamirsau - dabar dar geriau sugalvojau :)

3. Nepamirskite apmokestinti kepejo pakeliui vezant bandele ir joje esancius miltus i turgu - as tai dabar apmokestinu 3-ia karta
4. O cia svarbiausia !!! butinai apmokestinkite bandele ir miltus 4-a karta, jei kepejas sugalvos bandele pardavineti ar kitaip demonstruoti viesoje vietoje

———

taigi “vsio zakono” sakydavo mano draugas is kameros.
Taigi gyvenu ir vargo nematau,

O Dabar dar turiu planu didesniu, reiktu apmokestinti bandeles pirkeja, kad jis bandele valgo ir joje esancius miltus, tai butu jega.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras